Error message

  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/gilmourhockey.org/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in block_block_view() (line 245 of /var/www/vhost/gilmourhockey.org/modules/block/block.module).

W sytuacji, gdy poszukujesz ciekawego pomysłu na wakacje, masz szansę decydować się na spływ kajakowy

Nasze artykuły

  • Posted on: 18 September 2017
  • By: addmean
Z chwilą nadejścia lata stajemy przed wyzwaniem, jak urządzić wakacyjny odpoczynek. To niełatwa kwestia, bo taki wyjazd powinien być nie tylko interesujący, lecz także zajmujący. Coraz większym uznaniem ludzi może pochwalić się aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. W przypadku, kiedy poszukuje się ciekawej możliwości spędzenia wakacyjnego czasu, należy rozważyć spływy na kajaku. Ta forma rozrywki szczyci się pośród naszych rodaków coraz większym zainteresowaniem.

Spływa kajakiem
Author: Joshua Mayer
Source: http://www.flickr.com
Źródła rzeki Pilicy znajdują się niedaleko położonego na terenie województwa śląskiego miasteczka o tej samej nazwie. Niedaleko Sulejowa już w latach siedemdziesiątych została zbudowana tama, jaka utworzyła Zalew Sulejowski. Wielu osób zamieszkujących miejscowości położonych nad Pilicą założyło gospodarstwa agroturystyczne. Główną atrakcją spośród wielu oferowanych przez właścicieli takich gospodarstw są spływy kajakowe pilicą (zobacz więcej szczegółów). Cieszące się popularnością spływy kajakowe Pilicą to atrakcja, z której skorzystać mogą nie tylko turyści na gospodarstwach agroturystycznych. Mnóstwo początkujących kajakarzy nim wybierze się na spływy kajakowe na innych polskich rzekach decyduje się właśnie spłynąć właśnie Pilicą. Spływy kajakowe Pilicą umożliwione będą już od miasteczka nazwanego Szczekocin.

spływy kajakowe
Author: Anita Hart
Source: http://www.flickr.com

Jeśli kogoś interesują spływy kajakowe pilica (więcej o autorze) jest wyjątkowo ciekawym, nizinnym szlakiem kajakowym z licznymi sympatycznymi miejscami na biwak. Sama rzeka zachwyca urozmaiconym korytem, czystą wodą (Pilica wyróżnia się drugą klasą czystości) i malowniczymi krajobrazami. Tworzy liczne pętle i łuki, przez co spływ kajakowy nie będzie nudny. Firmy, które organizują spływy kajakowe pilicą polecają trasy dla amatorów kajakarstwa o różnym stopniu zaawansowania. W ofercie firm odnaleźć możemy też spływy dedykowane dla rodzin z dziećmi. Popularna trasa - od Maluszyna do Mniszewa - mierzy 25 km i nie jest wyjątkowo trudna. Z kolei środkowy odcinek kajakowy rzeki Pilica - od Maluszyna do Sulejowa - idealnie nadaje się także dla nieco bardziej zaprawionych kajakarzy. Odcinek ten nie jest tak szeroki jak fragment bliżej Wisły i równocześnie jest łatwiejszy do pokonania. Jednakże przepłynięcie 90 km nizinną rzeką to nie lada wyzwanie, które wymaga około 5 dni wiosłowania.

Na większości z nich bez problemów się wynajmie kajak, czy to na parę godzin, czy na tydzień, i w doborowym towarzystwie, w otoczeniu przepięknej przyrody spędzić ten czas. Co więcej, firmy organizujące spływy kajakowe są bardzo elastyczne i dostosowują się do klientów. Bez żadnego problemu przywożą kajaki do określonego miejsca, a potem je odbierają na końcu trasy. W razie potrzeby mogą również wypożyczyć inne elementy wyposażenia, przykładowo worki żeglarskie czy namioty do spania po drodze. Wykupić w nich można jeden z wielu standardowych spływów, lecz również zamówić coś nietypowego.

Na niejednej rzece w przypadku takich krótkich spływów nie trzeba wręcz robić żadnych rezerwacji, a zwyczajnie udać się na miejsce, wejść do kajaka i wyruszyć w dół rzeki. Przy dłuższych spływach warto już pomyśleć o odpowiednio wczesnej rezerwacji. Ma to o tyle uzasadnienie, że organizatorzy będą dysponować określoną ilością miejsc, ze względu na konieczność organizacji wszystkiego.